Germany 100pxGermany 100pxFrance flag small

Ende Gelände

„Dotąd i ani kroku dalej”

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze

15 sierpnia 1500 osób wzięło udział w brawurowej akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego, która polegała na zablokowaniu największego w Europie źródła emisji CO2.

Ta masowa akcja zatrzymała pracę odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Garzweiler w niemieckiej Nadrenii i pokazała, że obywatelki i obywatele nie zamierzają dłużej ograniczyć eksploatację paliw kopalnych.

Jeśli nie chcemy, aby temperatura na świecie podniosła się o więcej niż 2°C, 80% znanych rezerw paliw kopalnych musi pozostać w ziemi. Tymczasem politycy nadal wspierają i dotują firmy czerpiące zyski z wydobycia paliw kopalnych.

Naszym działaniem pragniemy wzmocnić światowy ruch klimatyczny przed rundą międzynarodowych negocjacji, jakie odbędą się pod koniec roku w Paryżu. To czas, aby przeciwstawić się politykom i trucicielom oraz by przyspieszyć proces przechodzenia na energię ze źródeł odnawialnych. Ten proces już trwa i nie da się go powstrzymać.

Piękno tego dnia mówi samo za siebie.

Komplet zdjęć do obejrzenia w serwisie Flickr.

Głosy poparcia z całego świata

Odwaga 1500 uczestniczek i uczestników akcji Ende Gelände zainspirowała ludzi na całym świecie. Otrzymaliśmy tysiące głosów poparcia. Poniżej zamieszczamy tylko kilka z nich.

„Jestem dumny z Was wszystkich, którzy z takim oddaniem bronicie naszej planety, a szczególnie z tych, którzy pierwszy raz przyłączyli się do takiej akcji. Moja czteroletnia córeczka Stella też Wam dziękuje i macha do Was, kiedy to piszę.”
Rob z Londynu

„Od dziesięcioleci patrzymy na bezczynność polityków w sprawie klimatu. Za chwilę będzie za późno. Jeśli chcemy zapewnić zdrowie i dobrostan przyszłych pokoleń, musimy działać natychmiast. Być może Wasze poświęcenie, odwaga i determinacja staną się tą niezbędną iskrą, która zainspiruje rządy i korporacje do działania.”
Gordon, Montrose

„Jestem dumny, że ruch, w którym działam, czynnie staje po stronie odnawialnych źródeł energii. Jesteście fantastyczni. Myślami jestem dziś z Wami i nie mogę się doczekać kolejnych Waszych akcji..
Renate, Puchenau

Tylko superbohater potrafi uratować całą planetę. Dziś każdy i każda z Was jest takim superbohaterem!"
Graeme, Hawick

„Zachęciliście mnie! Po raz pierwszy pomyślałam, że ja też mogłabym wziąć udział w takiej akcji :) Tylko tak dalej!”
Lisa z Wiednia

FacebookTwitter